Optimális makrotápanyag arányok

Makrotápanyagok azok a tápanyagok, amelyekre nagy mennyiségben van szüksége a szervezetünknek, hiszen ezek biztosítják az energiát a testünk működéséhez, és ezekből lesznek a szervezetünk építőkövei. Három makrotápanyagot különböztetünk meg:– a zsírokat, – a fehérjéket,– és a szénhidrátokat.  A különböző táplálkozási irányzatok más-más arányban javasolják ezen tápanyagok bevitelét. A klasszikus dietetikai álláspont szerint a kalóriák nagy részét szénhidrátokból kellene fedezni, …

Tovább

A ketózis

Szervezetünk minden sejtje képes üzemanyagként glükózt felhasználni, de a legtöbb sejt kiválóan tud, és nagyon is szeret zsírt égetni. A szervezet számára a zsírok, azaz a trigliceridek (akár kívülről érkeznek, akár a szerveztünk zsírpárnáiból származnak) az elsődleges energiaforrások. Ez alól csak néhány sejt és szövettípus képez kivételt, például az idegsejtek, a vörösvérsejtek, vagy a vese bizonyos sejtjei, amelyek …

Tovább

Feketén fehéren a zsírokról – negyedik rész

Most, hogy a sorozat első, második és harmadik részében mindent megtudunk a növényi olajokról, állati zsírokról, átrágtuk magunkat a kémián, a miből mennyit, mit és hogyan kérdésein, adós vagyok még ezzel az igencsak kacifántos témával, mégpedig azzal, hogy mi a helyzet a koleszterinnel? Mi az a koleszterin? Egyáltalán mi köze a zsírokhoz? A bevezetőben említettem, hogy …

Tovább

Feketén fehéren a zsírokról – harmadik rész

A sorozat első és második része után ebben a bejegyzésben a többszörösen telítetlen zsírsavakkal fogunk foglalkozni. Megismerjük a jó és rossz tulajdonságaikat és egy igazán gonosz fajtájukat, a transzzsírsavakat. A mértékkel fogyasztandó zsírok: a többszörösen telítetlen zsírsavak, a PUFA-k A többszörösen telítetlen zsírsavak (angolul poly-unsaturated fatty acid, PUFA) közé hétköznapi értelemben az omega-6- és omega-3 …

Tovább

Feketén fehéren a zsírokról – második rész

Az előző poszt egy kis bevezető volt az étrendi zsírokhoz. Most pedig rátérünk arra, hogy melyik zsírfajtát milyen arányban érdemes fogyasztani. Elsőként a telített és az egyszeresen telítetlen zsírsavakkal fogunk foglalkozni, ugyanis ez az a két zsírsav típus ami a saját szervezetünkben is legnagyobb arányban jelenik meg, és ezeknek a fogyasztása nagy mennyiségben sem okoz …

Tovább

Feketén fehéren a zsírokról – első rész

Az egészséges táplálkozás témakörén belül minden bizonnyal a zsírokkal kapcsolatban terjed a legtöbb félinformáció és tévhit. A média, a laikusoknak szóló egészségügyi kiadványok és cikkek, a hivatalos ajánlások, dietetikusok és a különböző táplálkozási irányzatok képviselői sokszor egymásnak homlokegyenest ellentétes álláspontokat képviselnek az egészséges zsírbevitelről. Mennyi zsírt fogyasszunk? Szabad-e zsírban gazdagon táplálkozni, vagy inkább zsírszegény étrendet …

Tovább

Nyári halsütés

Télen-nyáron nagyon szeretünk halat enni. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy mi is jóval kevesebb halat és tengeri herkentyűt fogyasztunk, mint ami optimális volna, de azért valószínűleg sokkal többet, mint amennyi egy átlag magyar család asztalára kerül. Miért kellene sok halat fogyasztani? Mert ez a legtermészetesebb módja annak, hogy az étrendünkben az omega-3 : omega-6 arányt optimális …

Tovább